آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
همه چیز درباره نمای کرتین وال (دیوار پرده ای) - گروه تولیدی ایران صنعت

همه چیز درباره نمای کرتین وال (دیوار پرده ای)

چیزهایی که باید در مورد پنجره های ترمال بریک بدانید
شهریور 13, 1400
نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

در این مقاله میخواهیم به تمام جزئیاتی که درباره نمای کرتین وال (دیوار پرده ای) وجود دارد بپردازیم. کرتین وال یکی از پرکاربردترین انواع نماهای شیشه‌ای، نمای کرتین وال میباشد.

همچنین درباره مفهوم نامی که مختص این نما است، بحث کردیم و گفتیم، که نمای کرتین وال در فارسی به معنای «دیوار پرده‌ای» است

و اگر بخواهیم از نظر لغوی به معنی آن بپردازیم متوجه می‌شویم که از دو جزء «دیوار» به معنای نوعی جداکننده و پوشش و «پرده» به عنوان قسمتی که شفافیت و سبکی دارد و دو قسمت را از همدیگر جدا می‌کند، تشکیل شده است.

نمای کرتین وال شیشه‌ای در ساختمان‌ها سیستم پوشش دهنده‌ای برای خارج ساختمان میباشد.

این نما پوششی غیر ساختاری داشته که خودش به صورت مجزا یک سازه به حساب می آید.

نمای کرتین وال شیشه‌ای تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی باد یا بارش‌ های مختلف میباشد.

همچنین این نیرو با توجه به ارتفاع ساختمان و با احتساب موقعیت اقلیمی بر آن وارد خواهد شد.

انواع کرتین وال چگونه است؟

معمولا کرتین وال از دو متریال اصلی ساخته می‌شود.

این دو متریال شامل مصالح پرکننده و سازه اصلی نگهدارنده میباشد.

اکنون در این نوع نما از پروفیل‌ های آلومینیومی اکسترود شده استفاده می‌شود و معمولا شیشه‌ها به منظور مصالح پرکننده فضای بین فریم‌ های آلومینیومی به کار برده میشوند.

همچنین میتوان برای مصالح پرکننده فضای بین فریم‌ های آلومینیومی از سایر مصالحی مثل فایبر سمنت برد، پلی کربنات، ورق کامپوزیت، چوب و دیگر موارد استفاده کرد.

برای دسته‌ بندی نماهای کرتین وال، آن‌ها را به دو دسته فول فریم لس (Full Frameless) و فیس کپ (Face cap) تقسیم نمود.

اصلی ترین تفاوت بین این دو دسته از سیستم نمای کرتین وال، استفاده از درپوش‌ های خاص در نوع فیس کپ (Face cap) و نبودن این درپوش‌های در فول فریم لس (Full Frameless) میباشد.

البته باید بدانید که روش اجرای کرتین وال برای هر کدام از این دو دسته، تفاوت دارد.

سیستم درپوش‌ دار فیس کپ (Face cap)

در اجرای نمای شیشه‌ای کرتین وال که خطوط آن ها به شکل نمایان طراحی شده از سیستم فیس کپ (Face cap) یا درپوش دار استفاده می شود.

در سیستم فیس کپ (Face cap) قاب آلومینیومی، دور تا دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی استراکچر آلومینیومی کرتین وال، یعنی لامل قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، یک زهواره یا پروفیل نگهدارنده که بر روی پایه لامل پیچ می‌شود، شیشه را نگه داشته و مانع واژگون شدن آن می‌شود. پس از این کار، باید نما را کاملا هوابندی و آب‌بندی کنند.

لاستیک‌های EPDM استفاده شده در این سیستم، شیشه‌ها را در مناطق اتصال به طور کامل آب بندی و هوابندی می‌کند.

بر روی این نگهدارنده هم درپوش‌های مختلفی با طول و فرم های مختلف و عرض پنج سانتی متر نصب می‌شود.

سیستم فیس کپ (Face cap) خود به دو بخش درپوش‌دار کامل افقی و عمودی و نیمه درپوش‌دار افقی یا عمودی تقسیم می‌شود. در سیستم‌ های نیمه درپوش‌دار، برای اجرا کردن نمای کرتین وال فقط یکی از خطوط افقی یا عمودی با درپوش آلومینیومی پوشانده شده و در جهت باقی‌ مانده، پوشش به وسیله لاستیک‌ های درزگیری هوابندی و آب‌بندی می‌شود.

سیستم بدون درپوش فول فریم لس (Full Frameless)

سیستم فول فریم لس (Full Frameless) فریمی دارد که از پشت شیشه را قاب کرده و توسط لقمه‌های آلومینیومی متحرک و مخصوص روی لامل نگه داشته می‌شود و از خارجِ ساختمان تنها ژوین‌ هایی مابین شیشه‌ها دیده میشود.

مزیت این نوع کرتین وال شیشه‌ای آسان بودن نظافت و نگهداری و نیز سرعت نصب بالا به دلیل عدم استفاده از سیستم یونیتایز میباشد. این را هم باید بدانید که کرتین وال‌ های فریم لس، از دو روش مختلف برای نصب استفاده میکنند.

روش اول برای نصب کرتین وال فول فریم لس (Full Frameless)

در این روش اسپیسرهای شیشه به U شکل در آمده تا همانند پازل روی وادارهای آلومینیومی برقرار شده بر روی لامل‌ها، به وسیله لقمه‌ های مخصوص فلزی کیپ شوند و فواصل خالی مابین شیشه‌ها به وسیله چسب‌های سیلیکونی پوشانده می‌شود.

این سیستم به علت عدم داشتنِ کاسِت از سایر روش‌ها مقرون به صرفه‌ تر میباشد. البته اطلاعات درباره زیرسازی و جزییات لازم برای انجام کار، بحثی کاملا فنی بوده و در این مطلب قابل ارائه نیست.

روش دوم برای نصب کرتین وال فول فریم لس (Full Frameless)

در روش دوم نصب کرتین وال‌های فول فریم لس (Full Frameless) ، شیشه داخل کاسِت‌ها فیکس شده و سپس کاست‌ها با پرچ یا پیچ به ترنسم و مولیون متصل می‌شوند.

سپس بعد از این مرحله، برای عایق شدنِ آن‌ها از چسب‌های مخصوص سیلیکونی و لاستیک‌های EPDM استفاده می‌شود.

روش‌های کلی نصب و اجرای کرتین وال در نمای ساختمان

قبلا از انواع کرتین وال‌ها و روش‌های نصب آن‌ها صحبت کردیم، در این قسمت در مورد روش نصب و ساخت عمومی و کلی نمای کرتین وال به دو روش استیک (Stick) و یونیتایزد (Unitized) توضیح می‌دهیم.

ساخت و نصب کرتین وال با روش استیک (Stick)

 در این روش مراحل ساخت و نصب نمای کرتین وال کلا در محل پروژه صورت گرفته و پس از حمل پروفیل‌ های آلومینیومی و محاسبات فنی و سازه‌ ای به محل پروژه، یا همان لامل‌ها، سازه اصلی نصب می‌شود. 

همین طور شبکه استکراچر ساز‌ ای شیشه لامل‌ های عمودی و افقی ایجاد و سایز قاب‌ ها برای سفارش شیشه گرفته می‌شود. در این روش غیر از مرحله اکسترود آلومینیوم یا همان تولید پروفیل آلومینیومی، همه مراحل مثل برش لامل‌ ها در محل پروژه انجام می‌پذیرد.

ساخت و نصب کرتین وال با روش یونیتایزد (Unitized)

نصب و ساخت نمای کرتین وال با روش یونیتایزد به معنی نصب یکپارچه نما ولی با قطعات جداگانه میباشد.

در این روش همه قاب ها و قطعات نمای کرتین وال در محل کارخانه ساخته و شیشه هم درون قاب‌ها نصب می‌شوند و سپس به محل پروژه حمل و به طریق کشویی در محل‌ مورد نظر نصب می‌شوند.

از لحاظ هزینه، این روش گران‌تر از روش قبل است، ولی مزیت فراوانی دارد. از جمله این مزایا می‌توان به امنیت و استحکام بیشتر سازه و سرعت بالاتر در نصب خصوصا برای برج‌های بلند اشاره کرد.

چرا چسب در نمای کرتین وال اهمیت دارد؟

در نمای کرتین وال چسب سیلیکون چگونگی استفاده از انواع چسب‌ها برای نصب این نوع نمای شیشه‌ای، موضوعی مهمی است.

در این بحث منظور از سیلیکون مهندسی، سیلیکون دو جزئی بوده که در عملیات دوجداره سازی شیشه دوجداره به وسیله پمپ‌های میکسر با نسبت مشخص ترکیب می‌شود.

سپس توسط میزگردان به عنوان چسب لایه دوم دوجداره ساز و نازل مخصوص در حاشیه شیشه تزریق میشود.

مزیت اصلی سیلیکون خاصیت چسبندگی و ارتجاعی آن بوده و این ماده می‌تواند در برابر اشعه تابش فرابنفش مقاومت خوبی داشته باشد.

البته کارفرماها و پیمانکاران باید به این نکته توجه داشته باشند که از سیلیکون‌ های کارتریجی بازاری استفاده نکنند چراکه این سیلیکون‌ ها به هیچ عنوان برای کارهای دقیق طراحی نشده‌اند.

چسب سیلیکونی با کیفیت باید مقاومت کششی خوبی داشته و از گذردهی گازهای تزریق شده‌ای مثل آرگون مابین شیشه‌ها جلوگیری کند.

همچنین باید دارای مقاومت بالایی در برابر تابش پرتوهای فرابنفش بوده و در مقابل تغییرات دمایی از خود مقاومت نشان دهد.

 مزیت نصب نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال شیشه‌ای، مزیت های بسیاری برای ساختمان دارد.

این نما از نفوذ آب به داخل ساختمان و هدر رفت گرما در داخل نیز جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این نما آکوستیک بودن، امنیت فراوان و عایق بودن حرارتی آن میباشد.

از مزایت های دیگر کرتین وال شیشه‌ ای نقش موثر آن در سبکی ساختار آن، کاهش مصرف انرژی، فرآهم کردن امکان استفاده بیشتر از شفافیت نور روز، تاثیر بر کاهش وزن مرده ساختمان، داشتن امکان ترکیب آسان با سایر پوشش‌های نما و داشتن هزینه نگهداری و مراقبتِ بسیار کم میباشد.

از مزایای نصب نمای کرتین وال برای داخل ساختمان، ایجاد یک محیط زیبا و ایده آل، ایجاد فضایی آرام و دلنشین متناسب با نوع انتخاب شیشه و امکان محاسبه کردن مصرف انرژی با توجه نوع شیشه میباشد.