آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
UPVC چیست؟

UPVC یو پی وی سی چیست؟

پروفیل های UPVC
اسفند 13, 1397
یو پی وی سی چیست؟

یو پی وی سی چیست؟

UPVC یو پی وی سی چیست؟

یو پی وی سی چیست؟

مواد تشکیل دهنده پروفیل های درب و پنجره دوجداره UPVC

UPVC مخفف عبارت Unplas PolyVinyl Chloride است.

در واقع ماده اصلی این پروفیل ها PolyVinyl Chloride است که ۸۵% مواد تشکیل دهنده UPVC را تشکیل میدهد. این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ در آزمایشگاه تولید گردید.

مواد اصلی تشکیل دهنده آن، سنگ نمک و نفت است، این مواد در طی فرایندهای شیمیایی و طی نمودن چندین مرحله به پودری سفید رنگ به نام PVC تبدیل میگردد. افزودنی هایی مانند فتالیت به PVC ، میتوان آنرا نرم و قابل انعطاب نمود که در صنایعی مانند پوشاک و لوازم خانگی ، پرده ، روکش ، مبل، شلنگ، لوله نرم و تاشو در کف سازی ساختمان ها، رویه بام، عایق سازی کابل برق استفاده میگردد.

با افزودن مواد پایدار کننده ای مثل کلسیم، عمر و مقاومت پی وی سی در برابر عوامل فیزیکی محیطی و آب و هوایی در اقلیم های متفاوت جوی و ثابت بودن رنگ در اثر گذشت زمان تابش نور خورشید افزایش میابد.

گاز هیدروژین کلراید از سوختن UPVC تولید میگردد که از آن در هنگام آتش سوزی ها استفاده میشود، این گاز برای از بین بردن رادیکال های آزاد استفاده میگردد که منجر به کاهش سرعت انتشار آتش میشود.

علاوه بر آن UPVC مهمترین ماده ی ترموپلاستیک است که در بسیاری از رشته های صنعت و کشاورزی و طرح های زیربنایی و آبرسانی و شهرسازی تا هواپیماسازی بکار میرود.

البته بیش از ۵۰% مواد UPVC در صنعت ساختمان به کار میرود که عمدتا پروفیل های درب و پنجره های دوجداره میباشد.

افزودنی های دیگری نیز به ماده اولیه اضافه مینمایند که رنگ و شفافیت و مقاومت پروفیل را تحت تاثیر قرار میدهد.

برخی افزودنی ها عبارتند از:

 • کمک فرایندها
 • پر کننده ها (Fillers)
  پرکننده ها یا fillers باعث افزایش مقاومت با افزایش خاصیت الاستیسیته در محصولات PVC می شوند. بنابراین این خواص از چروکیدگی محصول جلوگیری و سایر خواص محصول نهایی را تحت تاثیرقرار می دهند.
 • تثبیت کننده های رنگی
  تثبیت کننده های رنگی مقاومت پروفیل را در برابر تغییرات رنگ و خراب شدن پروفیل های درب و پنجره در برابر اشعه ی ماورا بنفش خورشید افزایش می دهند.
 • مواد اولیه روانساز ها (Lubricants)
  روان سازها جهت آسان سازی حرکت مواد در قالب ها به مواد اضافه می شوند. بنابراین در زمان عملیات اکستروژن باعث ایجاد سطح صیقلی و شفاف در پروفیل تولید شده میشوند.
 • تثبیت کننده های حرارتی (Stabilizers)
  تثبیت کننده های حرارتی مقاومت پروفیل را در برابر حرارت افزایش داده و باعث جلوگیری از آسیب دیدن درب و پنجره ها در مجاورت هوای آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشید می شوند.
 • مقاوم کننده ها در مقابل ضربه (Impact Modifier)

این مواد باعث افزایش مقاومت پروفیل در برابر ضربه و انعطاف پذیری بیشتر میشود. دی اکسید تیتانیوم علاوه بر تنظیم شفافیت رنگ پروفیل، موجب بازتابش پرتوهای ماورا بنفش در پروفیل ها و محصولات میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chemical detail of UPVC materials – مواد تشکیل دهنده یو پی وی سی – یو پی وی سی چیست؟  UPVC یو پی وی سی چیست؟, پروفیل یو پی وی سی از چه موادی ساخته شده, مواد سازنده upvc, پروفیل درب و پنجره دوجداره upvc

پروفیل های دوجداره UPVC چیست؟ – مواد اصلی تشکیل دهنده پروفیل های درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی کدامند و افزونی های اصلی برای شکل دادن و صاف و سیقل شدن آن کدامند؟ ایران صنعت نمایندگی فروش پروفیل های درجه یک ایرانی و خارجی

UPVC یو پی وی سی چیست؟, پروفیل یو پی وی سی از چه موادی ساخته شده, مواد سازنده upvc, پروفیل درب و پنجره دوجداره upvc, افزودنی های پروفیل های یو پی وی سی